Straciłeś prawo jazdy, szybciej je odzyskasz

Zmiana dotyczy osób ukaranych za jazdę po pijanemu.

Kierowcy, którzy za jazdę na podwójnym gazie stracili uprawnienia do kierowania pojazdami będą mogli odzyskać je odzyskać znacznie szybciej, jeśli w swoim samochodzie zainstalują

blokadę alkoholową.

Kierowca o złagodzenie wyroku będzie mógł wystąpić, gdy odbędzie połowę kary, a gdy te uprawnienia zostały mu odebrane dożywotnio – po dziesięciu latach. Każdą sprawę sąd będzie rozpatrywał indywidualnie. Wydając taką decyzję weźmie pod uwagę m.in. opinię środowiskową. Jeśli sąd wyrazi zgodę na ponowne dopuszczenie kierowcy do ruchu, będzie on musiał zainstalować w swoim samochodzie blokadę alkoholową, czyli urządzenie, które uniemożliwi uruchomienie silnika pojazdu osobie nietrzeźwej. Kierowca będzie musiał je mieć zainstalowane w samochodzie przez trzy lata. Blokada alkoholowa uniemożliwia uruchomienie stacyjki pojazdu wówczas, kiedy poziom alkoholu w wydychanym przez kierowcę powietrzu przekroczy 0,1 mg alkoholu. Ponieważ będzie ona połączona z zapłonem, kierowca musi zbadać swoją trzeźwość przed każdym uruchomieniem pojazdu.
Według szacunków Ministerstwa Infrastruktury blokada będzie kosztowała blisko pięć tysięcy złotych, a jej montaż – który może przeprowadzić wyłącznie producent lub jego autoryzowany przedstawiciel – pięćset złotych. Urządzenie trzeba będzie obowiązkowo kalibrować raz w roku, a ponadto użytkownik samochodu będzie musiał co roku przejść badanie w stacji diagnostycznej. Koszt takiego badania będzie kształtował się w okolicach 50 zł. Jeśli kierowca, który zobligowany został do poruszania sie autem z blokadą, nie będzie miał tego urządzenia, lub jeśli nie będzie miał dokumentów potwierdzających jego sprawność – prawo jazdy straci na rok, a po tym czasie trzyletni obowiązek jazdy z blokadą rozpocznie się od nowa.

Fakt obowiązku posiadania blokady alkoholowej w aucie będzie odnotowywany w prawie jazdy, tak by każdy policjant przy kontroli drogowej wiedział, że należy ją sprawdzić.

Fot. Materiały promocyjne Autowatch Polska

O Redakcja

Dodaj komentarz

  • O nas

    kuriermiastecki.pl jest rozszerzoną, codziennie aktualizowaną, wersją miesięcznika „Kurier Miastecki Gazeta Pomorza" ukazującego się w gminie Miastko od 2006 roku. Wydawcą portalu oraz gazety jest wydawnictwo AG Media sp. z o.o. - lider bezpłatnej prasy na Pomorzu Środkowym.
  • Kontakt

    Masz ciekawy temat pisz lub dzwoń

    redakcja@kuriermiastecki.pl

    tel. 59 724 01 05