Stłuczka i co dalej

Sprawdź, czy wiesz jak się zachować, gdy do niej dojdzie.

Kolizja to dość powszechny obrazek na naszych drogach. Jak zachować się, gdy jesteśmy uczestnikami takiego zdarzenia. Czy można przestawić auta, które utrudniają ruch. Czy trzeba wzywać policję? Jak właściwie oznakować miejsce zdarzenia?

Kiedy dojdzie do kolizji, a więc zdarzenia, w którym uczestnicy nie odnieśli żadnych obrażeń ciała, nie trzeba wzywać policji. Taki obowiązek istnieje tylko, gdy trzeba doszło do wypadku z ofiarami w ludziach lub jego okoliczności pozwalają przypuszczać, że zostało popełnione przestępstwo, np. uczestnik kolizji był nietrzeźwy.

Kierowcy biorący udział w kolizji mogą sprawę załatwić bez obecności policji, jeśli wspólnie uznają, że okoliczności zdarzenia nie budzą wątpliwości. W takim przypadku sprawca jest zobowiązany napisać oświadczenie poszkodowanemu (warto odpowiedni blankiet wozić w samochodzie), a następnie zgłosić się tym oświadczeniem do ubezpieczyciela informując o zdarzeniu. Nie zawsze jednak okoliczności zdarzenia lub ich ocena przez uczestników jest jednoznaczna, w takim przypadku należy wezwać policję, która spór między kierowcami rozstrzyganie. Trzeba jednak liczyć się z tym, że jeśli ustalenie winnego nie będzie oczywiste, obaj kierowcy mogą zostać ukarani mandatami, które mogą być wyższe niż np. koszt naprawy uszkodzonych podczas mijania lusterek.

W przypadku kolizji obowiązkiem uczestników jest niezwłoczne usunięcie z jezdni pojazdów biorących w nich udział. Nie wolno jednak tego robić, jeśli doszło do wypadku z ofiarami. Czasami usunięcie pojazdu nie będzie możliwe, wtedy obowiązkiem kierowcy jest odpowiednio oznakować miejsce zdarzenia. Musi on – jeśli jest to możliwe – włączyć światła awaryjne, a także ustawić trójkąt ostrzegawczy.

Jeśli do kolizji doszło na autostradzie lub drodze ekspresowej trójkąt ustawiamy w odległości 100 m od unieruchomionych pojazdów. Na pozostałych drogach poza obszarem zabudowanym w odległości od 30-50 m od pojazdów.

Kiedy na miejsce przybędą policjanci, uczestnicy kolizji mają obowiązek bezwzględnie dostosować się do poleceń wydawanych przez nich poleceń.

Funkcjonariusze określą, kto był winny, że doszło do kolizji. Jeśli wskazany nie zgadza się z oceną policjantów, ci kierują wniosek o rozstrzygnięcie sporu do Sądu Grodzkiego działającego na obszarze, na którym zaistniała kolizja.

kw

O Redakcja

Dodaj komentarz

  • O nas

    kuriermiastecki.pl jest rozszerzoną, codziennie aktualizowaną, wersją miesięcznika „Kurier Miastecki Gazeta Pomorza" ukazującego się w gminie Miastko od 2006 roku. Wydawcą portalu oraz gazety jest wydawnictwo AG Media sp. z o.o. - lider bezpłatnej prasy na Pomorzu Środkowym.
  • Kontakt

    Masz ciekawy temat pisz lub dzwoń

    redakcja@kuriermiastecki.pl

    tel. 59 724 01 05