Spiszą historię Miastka

Nad książką pracują już naukowcy.

Miastko doczeka się aktualnej monografii historycznej. Ostatnią napisano ponad czterdzieści lat temu. Książka zostanie przygotowana przez historyków, a jej wydawcą będzie gdyńskie Wydawnictwo Region. Publikacja prezentować będzie w popularno-naukowej formie dzieje Miastka i miejscowości leżących w obrębie gminy Miastko od czasów prehistorycznych po rok 1990, ze szczególnym uwypukleniem rocznicy 400-lecia nadania praw miejskich Miastku.

Monografia zostanie wydana w nakładzie 1,5 tysiąca egzemplarzy. Rozdział dotyczący geografii i przyrody gminy Miastko opracuje dr Tomasz Duda ze Szczecina, prehistorię i archeologię – mgr Piotr Kalka z Gdyni, średniowiecze – dr Dariusz Piasek z Gdańska, okres niemiecki do 1945 roku – dr Kacper Pencarski z Akademii Pomorskiej w Słupsku i okres PRL – dr Bogusław Breza. Redakcją monografii zajmuje się mgr Jarosław Ellwart z Wydawnictwa Region.

Autorzy poszczególnych rozdziałów uczestniczyli już w pierwszym wyjeździe studyjnym. W miniony weekend spotkali się w Centrum Informacji Turystycznej z władzami gminy, zwiedzili Centrum Kultury Ukraińskiej i cerkiew greckokatolicką, odbyli kwerendę w terenie, odwiedzając niektóre miejscowości w gminie. Naukowcy przyjadą do Miastka jeszcze dwukrotnie – w marcu i kwietniu, w międzyczasie będą pracować m.in. w archiwach państwowych. Łącznie publikacja będzie miała objętość około 450 stron formatu B5 i wydana zostanie w twardej oprawie.

Fot. UM Miastko

Autorzy monografii wspólnie z historykiem i przewodniczącym Rady Miejskiej Janem Basarą przeglądają stare kroniki Miastka w Centrum Informacji Turystycznej.

O Redakcja

Dodaj komentarz

  • O nas

    kuriermiastecki.pl jest rozszerzoną, codziennie aktualizowaną, wersją miesięcznika „Kurier Miastecki Gazeta Pomorza" ukazującego się w gminie Miastko od 2006 roku. Wydawcą portalu oraz gazety jest wydawnictwo AG Media sp. z o.o. - lider bezpłatnej prasy na Pomorzu Środkowym.
  • Kontakt

    Masz ciekawy temat pisz lub dzwoń

    redakcja@kuriermiastecki.pl

    tel. 59 724 01 05