Prościej rozliczymy się z ZUS

Będzie jedno konto do wpłat zamiast czterech.

Od stycznia każdy przedsiębiorca będzie miał indywidualny rachunek w ZUS, na który będzie przelewał dotychczasowe składki. Teraz są cztery oddzielne rachunki ubezpieczenia społecznego, zdrowotnego, Funduszu Pracy i Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych oraz Funduszu Emerytur Pomostowych.

Teraz to ZUS będzie sam rozdzielał wpłacone pieniądze na określone tytuły płatności. Ma to ograniczyć koszty opłacania składek i wyeliminować pomyłki, do których dochodzi często, gdy przedsiębiorca pomyli się przy wpłacie lub niewłaściwie ją opisze. Teraz w takich sytuacjach trzeba było prowadzić postępowania wyjaśniające.

Nowelizacja ustawy, którą podpisał już prezydent, ma też ułatwić zdobywanie zaświadczeń o niezaleganiu z płatnościami – będzie można samodzielnie wydrukować takie zaświadczenie. Zmiany będą też dotyczyły zasad zaliczania wpłat na koncie – pierwsze będą zaspokajane najstarsze zaległości w składkach.

Do stycznia wszyscy opłacający składki ZUS otrzymają informację o nadaniu indywidualnych numerów rachunków bankowych.

Fot. sxc.hu

O Redakcja

Dodaj komentarz

  • O nas

    kuriermiastecki.pl jest rozszerzoną, codziennie aktualizowaną, wersją miesięcznika „Kurier Miastecki Gazeta Pomorza" ukazującego się w gminie Miastko od 2006 roku. Wydawcą portalu oraz gazety jest wydawnictwo AG Media sp. z o.o. - lider bezpłatnej prasy na Pomorzu Środkowym.
  • Kontakt

    Masz ciekawy temat pisz lub dzwoń

    redakcja@kuriermiastecki.pl

    tel. 59 724 01 05