Prawie jak matura. Uczniowie będą zdawać egzamin

Na koniec podstawówki.Uczniowie kończący szkołę podstawową będą musieli przystąpić do czterech egzaminów. Odbędą się one w ciągu trzech dni. Egzamin po zakończeniu ósmej klasy pierwszy raz przeprowadzony będzie w roku szkolnym 2018/2019. Jego wyniki będą jednym z kryteriów rekrutacji do szkół ponadpodstawowych.

Co będą zdawać uczniowie kończący szkołę podstawową? Egzamin z języka polskiego, języka obcego nowożytnego (angielski, francuski, hiszpański, niemiecki, rosyjski, ukraiński i włoski), matematykę a także z wybranego przedmiotu (biologia, chemia, fizyka, geografia lub historia).
W pierwszym dniu egzaminu uczniowie przez 120-minut będą zdawali pisemny egzamin z języka polskiego. Następnego dnia w ciągu 100 minut trzeba będzie rozwiązać zadania z matematyki. W trzecim dniu odbędą się dwa 90-minutowe egzaminy- z języka obcego i z przedmiotu do wyboru. Z rozporządzenia MEN wynika, że w latach szkolnych 2018/2019, do 2020/2021 ósmoklasiści będą zdawali egzaminy z trzech obowiązkowych przedmiotów: języka polskiego, języka obcego nowożytnego i matematyki. Od roku szkolnego 2021/2022 do przedmiotów obowiązkowych dołączy przedmiot do wyboru.

Reforma edukacji rozpocznie się już we wrześniu. Uczniowie, którzy kończący w tym roku szkolnym klasę VI szkoły podstawowej we wrześniu staną się uczniami VII klasy szkoły podstawowej. Rozpocznie się też stopniowe wygaszanie gimnazjów- nie będzie prowadzona rekrutacja do gimnazjum. W roku szkolnym 2018/2019 ostatni rocznik dzieci klas III ukończy gimnazjum. 1 września 2019 r. gimnazja przestaną istnieć.

O Redakcja

Dodaj komentarz

  • O nas

    kuriermiastecki.pl jest rozszerzoną, codziennie aktualizowaną, wersją miesięcznika „Kurier Miastecki Gazeta Pomorza" ukazującego się w gminie Miastko od 2006 roku. Wydawcą portalu oraz gazety jest wydawnictwo AG Media sp. z o.o. - lider bezpłatnej prasy na Pomorzu Środkowym.
  • Kontakt

    Masz ciekawy temat pisz lub dzwoń

    redakcja@kuriermiastecki.pl

    tel. 59 724 01 05