Po drogach jeżdżą graty

Druzgoczące ustalenia Najwyższej Izby Kontroli.

Po polskich drogach jeżdżą samochody, które nie powinny zostać dopuszczone do ruchu ze względu na ich zły stan techniczny. Z szacunków Najwyższej Izby Kontroli wynika, iż ważnych badań technicznych nie ma w Polsce siedem milionów pojazdów.

Tylko w 2015 r. podczas rutynowych kontroli drogowych policjanci zatrzymali 425 tys. dowodów rejestracyjnych pojazdów, które zagrażały bezpieczeństwu ruchu drogowego, porządkowi na drodze i środowisku naturalnemu. Prawie 152 tys. spośród tych pojazdów nie posiadało ważnych badań technicznych. A do Polski sprowadzane są coraz starsze auta. Od 2010 roku wiek używanego samochodu ściąganego do kraju wzrósł średnio o trzy lata i obecnie wynosi dwanaście lat. Najchętniej sprawdzamy auta z roku 2005 (blisko 88,5 tys.). Jednak dużo importowanych aut ma więcej niż 20 lat – tu zanotowano wzrost o 100 proc. do prawie 24,5 tys. samochodów w 2016 r.

W Polsce blisko 60 proc. aut jeżdżących po drogach ma więcej niż 10 lat. Na tym tle wypadamy gorzej niż Rumunia, Węgry i Czechy.

O Redakcja

Dodaj komentarz

  • O nas

    kuriermiastecki.pl jest rozszerzoną, codziennie aktualizowaną, wersją miesięcznika „Kurier Miastecki Gazeta Pomorza" ukazującego się w gminie Miastko od 2006 roku. Wydawcą portalu oraz gazety jest wydawnictwo AG Media sp. z o.o. - lider bezpłatnej prasy na Pomorzu Środkowym.
  • Kontakt

    Masz ciekawy temat pisz lub dzwoń

    redakcja@kuriermiastecki.pl

    tel. 59 724 01 05