Oszuści wciąż wyłudzają pieniądze. Policja apeluje

Nie dajmy się nabrać oszukującym na wnuczka i na policjanta.

Oszuści wciąż oszukują starszych mieszkańców Pomorza i wyłudzają od nich pieniądze. Nie bądźmy obojętni i wcześniej ostrzegajmy naszych krewnych.
Przestępcy, aby okraść seniorów, podają się nie tylko za wnuków, ale również za pracowników wodociągów, spółdzielni mieszkaniowej, administracji osiedla, czy też gazowni.
Oszuści niedawno zmodyfikowali metodę swojego działania. Tak, jak na początku dzwoniąc na numer stacjonarny i nawiązując rozmowę ze starszą osobą podszywają się pod któregoś z członków rodziny. Po chwili jednak przerywają połączenie. Bardzo szybko telefon ponownie dzwoni. Tym razem przestępca podaje się za policjanta, funkcjonariusza CBŚ lub CBA.
Oszust przekonuje starszą osobę, że rozpracowuje zorganizowaną grupę przestępczą i prosi, aby mu w tym pomóc. Ta pomoc ma polegać na przekazaniu gotówki. Dzięki temu będzie można zatrzymać prawdziwych przestępców oszukujących starsze osoby na „wnuczka”.
W rzeczywistości są przestępcami, nie mającymi nic wspólnego z policją. Jedynym ich celem jest wzbogacenie się kosztem ludzkiej krzywdy. Po przekazaniu pieniędzy lub wpłaceniu ich na wskazane przez oszusta konto, wszelki kontakt z przestępcami się urywa. Z reguły wówczas pokrzywdzony orientuje się, że padł ofiarą oszusta.
Pamiętajmy o zasadzie ograniczonego zaufania. Co zrobić, aby nie stracić swoich oszczędności? Kiedy rozmówca proponuje nam, że możemy potwierdzić autentyczność dzwoniącego policjanta pod numerem 112, zanim zadzwonimy pod ten telefon, sprawdźmy, czy rozłączyliśmy poprzednią rozmowę. Policja nigdy w takich lub podobnych sytuacjach nie prosi o przekazanie pieniędzy. Nie działajmy pochopnie pod presją czasu. Po rozmowie zadzwońmy do kogoś bliskiego, by opowiedzieć o zdarzeniu, nie może być ono tajemnicą. Jeśli nie możemy skontaktować się z bliskimi, niezwłocznie powiadommy policję, dzwoniąc pod numer 112.

O Redakcja

Dodaj komentarz

  • O nas

    kuriermiastecki.pl jest rozszerzoną, codziennie aktualizowaną, wersją miesięcznika „Kurier Miastecki Gazeta Pomorza" ukazującego się w gminie Miastko od 2006 roku. Wydawcą portalu oraz gazety jest wydawnictwo AG Media sp. z o.o. - lider bezpłatnej prasy na Pomorzu Środkowym.
  • Kontakt

    Masz ciekawy temat pisz lub dzwoń

    redakcja@kuriermiastecki.pl

    tel. 59 724 01 05