Ostrzejsze kary dla kierowców już w tym miesiącu

Podniesienie do dwóch lat dolnej granicy więzienia za spowodowanie śmiertelnego wypadku w stanie nietrzeźwości – to najważniejsza ze zmian nowelizacji Kodeksu karnego, którą podpisał prezydent Andrzej Duda.

Ustawa ma na celu wprowadzenie nowych unormowań, które mają doprowadzić do surowszego i przede wszystkim bardziej skutecznego ścigania i karania kierowców łamiących uporczywie przepisy ruchu drogowego. Według nowelizacji, kierowca, który w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego spowodował wypadek ze skutkiem śmiertelnym lub ciężkim uszkodzeniem ciała, trafiałby do więzienia minimum na dwa lata (obecnie jest to co najmniej dziewięć miesięcy). Kara nie będzie mogła być zawieszana.

Ucieczka przed pościgiem policji będzie teraz przestępstwem zagrożonym karą od trzech miesięcy do pięciu lat pozbawienia wolności (obecnie to tylko wykroczeniem, za które grozi grzywna i kara nie większa niż miesiąc aresztu). Osoby skazane za to przestępstwo będą od razu traciły prawo jazdy i będzie wobec nich orzekany sądowy zakaz prowadzenia pojazdów.

Kierowca, który prowadziłby pojazd mimo orzeczonego przez sąd zakazu, trafi do więzienia na okres od trzech miesięcy do pięciu lat. Obecnie grozi za to do trzech lat za kratami. Dzięki nowelizacji popełnione wykroczenia będą się przedawniać po trzech latach, a nie jak dotychczas po dwóch. Większość zaostrzonych przepisów wejdzie w życie jeszcze w tym miesiącu.

O Redakcja

Dodaj komentarz

  • O nas

    kuriermiastecki.pl jest rozszerzoną, codziennie aktualizowaną, wersją miesięcznika „Kurier Miastecki Gazeta Pomorza" ukazującego się w gminie Miastko od 2006 roku. Wydawcą portalu oraz gazety jest wydawnictwo AG Media sp. z o.o. - lider bezpłatnej prasy na Pomorzu Środkowym.
  • Kontakt

    Masz ciekawy temat pisz lub dzwoń

    redakcja@kuriermiastecki.pl

    tel. 59 724 01 05