Odzyskali część Skarbu Miastka

Ponad dwieście wyjątkowo cennych i unikatowych zabytków sprzed 2800 lat stanowiących część tzw. Skarbu z Miastka odzyskali policjanci z Komisariatu Policji w Miastku i Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie.

Odzyskane przedmioty przedstawiają wysoką wartość antykwaryczną, naukową i muzealną. Prawdopodobnie jest to największy skarb archeologiczny w Polsce. Jego wartość jest trudna do oszacowania, ale policja uważa, iż jest wart kilkaset tysięcy złotych.

Nad sprawą miasteccy funkcjonariusze pracowali od maja, kiedy to otrzymali od Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków informacje dotyczące wykopania, a także przywłaszczenia bardzo cennych i unikatowych skarbów z wczesnej epoki brązu. Śledczy natychmiast rozpoczęli prace nad sprawą. Zbierali informacje i analizowali je, tak trafili na ślad mieszkańca Miastka. Ustalenia mundurowych wskazywały, że mężczyzna może posiadać część poszukiwanych przedmiotów. Informacje potwierdziły się. Część przedmiotów policjanci odzyskali już w czerwcu w jednym z mieszkań na terenie Miastka. Było to jedenaście przedmiotów m.in. naszyjnik, bransolety, zawieszki.

Resztę wczoraj zlokalizowano w koszalińskim muzeum, gdzie przekazały je osoby, które wcześniej przywłaszczyły sobie zabytki. Na ślad przedmiotów, które znajdowały się w muzeum natrafił koordynator ds. zabytków z Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie. Przekazały je tam osoby, które twierdziły, że wykopały je w okolicach Białego Boru. Za przywłaszczenie dobra o szczególnym znaczeniu dla kultury grozi kara pozbawienia wolności do 10 lat.

Wczoraj mundurowi z Komisariatu Policji w Miastku i Wydziału Prewencji KWP w Szczecinie odzyskali ponad 200 przedmiotów z tzw. Skarbu z Miastka. Specjaliści wskazali, że przedmioty charakterystyczne dla kultury łużyckiej datowane na około 800 r. p.n.e. należy uznać za unikatowe w skali dotychczasowych odkryć na Pomorzu, jak i całej Polski. Mundurowi, którzy prowadzą postępowanie pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Miastku nie wykluczają zatrzymań.

Fot. KPP BYTÓW

O Redakcja

Dodaj komentarz

  • O nas

    kuriermiastecki.pl jest rozszerzoną, codziennie aktualizowaną, wersją miesięcznika „Kurier Miastecki Gazeta Pomorza" ukazującego się w gminie Miastko od 2006 roku. Wydawcą portalu oraz gazety jest wydawnictwo AG Media sp. z o.o. - lider bezpłatnej prasy na Pomorzu Środkowym.
  • Kontakt

    Masz ciekawy temat pisz lub dzwoń

    redakcja@kuriermiastecki.pl

    tel. 59 724 01 05