Nie dajmy się wirusom

Osłabienie, łamanie w kościach, bóle głowy i gardła – to najczęstsze objawy przeziębienia. Jak zapobiec chorobie jesienią?

Jesienna aura – deszczowe dni i chłodne dni sprzyjają przeziębieniom. Osłabiony organizm podatny jest na wirusy, przenoszone drogą kropelkową lub przez brudne ręce. Wirusy są aktywne na naszym ciele przez kilka godzin, dlatego tak ważna jest higiena.

Do przeziębienia dochodzi najczęściej w drugiej dobie po kontakcie z wirusem. Wówczas też najmocniej zarażamy. Pojawia się katar, ból gardła, czasem podnosi się temperatura organizmu. Takie objawy trwają około siedmiu dni.

Najlepszą metoda leczenia przeziębienia jest wypoczynek w domu oraz sen. Jeśli pojawi się gorączka warto sięgnąć po leki zawierające paracetamol. Odpowiednie leki na kaszel czy katar warto skonsultować z farmaceutą. Nie można także zapomnieć o dostarczeniu organizmowi witaminy C.

Lepiej nie lekceważyć kataru. Nieleczony może doprowadzić do zapalenia zatok. Wszystko przez zatkany nos. Jeśli oddychamy ustami, zatoki nie oczyszczają powietrza.

W walce z przeziębieniem pomogą nam także domowe sposoby – gorąca herbata malinowa z dodatkiem miodu na pewno nas rozgrzeje. Ulgę w oddychaniu przyniosą także inhalacje z dodatkiem olejków. Bardzo ważne jest uzupełnianie płynów. Powinniśmy jak najwięcej pić. Pomocne mogą być także zioła. Takie jak lipa, mięta, czy tymianek. Mają one działanie antybakteryjne, łagodzą bóle głowy i gardła.

W trakcie przeziębienia często brakuje nam apetytu, ale prawidłowe odżywianie szybciej pomoże nam zwalczyć chorobę. W naszej diecie nie powinno zabraknąć cebuli, czosnku, a także owoców.

Jak odróżnić przeziębienie od grypy? Wszystko zależy od początku choroby. Jeśli objawy przychodzą gwałtownie i razem – to mamy do czynienia z grypą. Grypie towarzyszy także wysoka gorączka. Wówczas lepiej od razu wybrać się do lekarza. Grypa najczęściej atakuje od stycznia do marca. Jeśli natomiast objawy choroby pojawiają się stopniowo i powoli jest to przeziębienie.

Przeziębień można jednak uniknąć. Bardzo ważne jest zażywanie witamin, które wzmocnią nasz organizm. Znajdą się one w owocach i warzywach. W diecie nie powinno zabraknąć papryki, cytryny, pomarańczy, kiwi, jabłek i pomidorów.

Często myjmy także ręce. Podstawą jest także odpowiedni ubiór. Nie możemy się przegrzewać. Odzież powinna być przewiewna.

Jesienią także powinniśmy być aktywni. Często spacerujmy na świeżym powietrzu, uprawiajmy sport.

 

O Redakcja

Dodaj komentarz

  • O nas

    kuriermiastecki.pl jest rozszerzoną, codziennie aktualizowaną, wersją miesięcznika „Kurier Miastecki Gazeta Pomorza" ukazującego się w gminie Miastko od 2006 roku. Wydawcą portalu oraz gazety jest wydawnictwo AG Media sp. z o.o. - lider bezpłatnej prasy na Pomorzu Środkowym.
  • Kontakt

    Masz ciekawy temat pisz lub dzwoń

    redakcja@kuriermiastecki.pl

    tel. 59 724 01 05