Młodzi miastczanie będą musieli zmieniać szkoły?

W miasteckim ratuszu jeszcze o tym nie myślą.

Od przyszłego roku szkolnego w Polsce zaczną być zamykane gimnazja. Zamiast nich nauka będzie prowadzona w ośmioletnich szkołach powszechnych. Reformę będą musiały przeprowadzić samorządy, dla których będzie to duże wyzwanie.

Najbardziej realną częścią zapowiadanej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej reformy szkolnictwa będzie likwidacja gimnazjów. Teraz wszystkich uczniów czeka ośmioletnia szkoła powszechna. W klasach I – IV będzie poziom podstawowy, zaś w klasach V – VIII – poziom gimnazjalny. Po szkole powszechnej młodzież będzie miała do wyboru czteroletnie liceum ogólnokształcące, pięcioletnie technikum lub dwustopniową szkołę branżową, która ma zastąpić dzisiejsze szkoły zawodowe. Zmiany jako pierwsi odczują uczniowie podstawówki, którzy za rok powinni pójść do gimnazjum, a trafią do VII klasy.

Pierwszy rocznik z nową podstawą programową rozpocznie naukę w szkole podstawowej też we wrześniu 2017 r. Czyli już za rok. To jednak nadal plany, bo reforma nie została jeszcze oficjalnie uchwalona. Ciężar przeprowadzenia zmian spadnie na samorządy.

Tymczasem miastecki ratusz na razie nie rozważa żadnych ruchów związanych z zapowiadaną reformą. – Dopóki reforma nie stanie się faktem nie będziemy zajmować się tym tematem, aby nie wzbudzać niepotrzebnych emocji – zaznacza Agnieszka Ringwelska, naczelnik Wydziału Oświaty Urzędu Miejskiego w Miastku.

O Redakcja

Dodaj komentarz

  • O nas

    kuriermiastecki.pl jest rozszerzoną, codziennie aktualizowaną, wersją miesięcznika „Kurier Miastecki Gazeta Pomorza" ukazującego się w gminie Miastko od 2006 roku. Wydawcą portalu oraz gazety jest wydawnictwo AG Media sp. z o.o. - lider bezpłatnej prasy na Pomorzu Środkowym.
  • Kontakt

    Masz ciekawy temat pisz lub dzwoń

    redakcja@kuriermiastecki.pl

    tel. 59 724 01 05