Małe firmy zapłacą mniejsze podatki

To już prawie pewne. Niestety zmiana dotyczy tylko wybranych.

Podatek dochodowy CIT dla małych podatników ma zostać obniżony z 19 do 15 proc. Podczas prac parlamentarnych rządowy projekt zyskał poparcie Prawa i Sprawiedliwości i Platformy Obywatelskiej, co z uwagi na liczbę posłów, jaką posiadają te kluby pozwala przypuszczać, że niższe obciążenia podatkowe wejdą w życie.

Obniżona stawka ma obejmować firmy – płatników CIT, których przychód ze sprzedaży (wraz z kwotą należnego podatku VAT) nie przekroczył 1,2 miliona euro rocznie. Takich małych podatników jest w Polsce 393 tysięcy. Zdaniem przedstawicieli Ministerstwa Finansów średni roczny zysk dla jednej firmy z wprowadzenia obniżonej stawki będzie wynosić 670 złotych. Zmiana dotyczyć będzie jedynie osób prawnych, a więc spółek prawa handlowego, a nie osób prowadzących osobiście działalność gospodarczą lub w formie spółek osobowych. Takich firm, których obniżka nie obejmie jest w Polsce 1,7 miliona.

 

Projekt zawiera także przepisy, które uniemożliwią skorzystanie z preferencyjnej stawki podatkowej firmom, którzy np. podzielą firmę tylko po to, aby skorzystać z obniżonej stawki CIT. Ponadto przewidziano w nim zmiany doprecyzowujące obecne przepisy, które mają zmniejszyć skalę nadużyć.

Fot. Fotolia

O Redakcja

Dodaj komentarz

  • O nas

    kuriermiastecki.pl jest rozszerzoną, codziennie aktualizowaną, wersją miesięcznika „Kurier Miastecki Gazeta Pomorza" ukazującego się w gminie Miastko od 2006 roku. Wydawcą portalu oraz gazety jest wydawnictwo AG Media sp. z o.o. - lider bezpłatnej prasy na Pomorzu Środkowym.
  • Kontakt

    Masz ciekawy temat pisz lub dzwoń

    redakcja@kuriermiastecki.pl

    tel. 59 724 01 05