Łąki i boiska omijaj szerokim łukiem

Kichasz, łzawią ci oczy lub drapie w gardle – to znak, że jesteś uczulony na pyłki traw. A tych w ostatnich dniach na Pomorzu Środkowym jest wyjątkowo dużo i ich stężenie stale wzrasta, chociaż już osiągnęło najwyższy poziom.

W najbliższych dniach stężenie pyłku traw będzie bardzo wysokie. W średnim stężeniu obecny będzie pyłek szczawiu. Stężenie pyłku babki będzie niskie, a pokrzywy – bardzo niskie. Coraz licznej reprezentowane są zarodniki grzybów mikroskopowych z rodzaju Alternaria i Cladosporium – w stężeniu wysokim.

Pylenie traw przypada na czerwiec i pierwszą połowę lipca, chociaż tak naprawdę rozpoczyna się już w końcu kwietnia, jednak z uwagi na bardzo niskie stężenie nie stanowi zagrożenia dla uczulonych. A pyłki traw są w Polsce najczęstszą przyczyną objawów alergicznego nieżytu nosa i atopowej astmy pyłkowej oraz alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa i spojówek. Wraz ze wzrostem stężenia pyłków traw w powietrzu u alergików pojawia się katar, świąd nosa, kichanie, upośledzenie drożności nosa, oraz objawy spojówkowe takie jak łzawienie, zaczerwienienie i pieczenie spojówek.

Gdy pyłków jest wyjątkowo dużo u niektórych osób mogą występować objawy astmy pyłkowej postacią: duszności, napadowego kaszlu, świszczącego oddechu, uczucia ucisku w klatce piersiowej. Objawy te szczególnie pojawiają się podczas spacerów po łące, w trakcie koszenia trawy lub przebywania w jej pobliżu oraz w czasie kontaktu z sianem.

Najsilniejsze uciążliwości mogą pojawić się w okresie pylenia żyta i to nie tylko w czasie pobytu w pobliżu pól uprawnych ale także w miastach, gdzie pyłek ten też jest obecny.

Fot. sxc.hu

O Redakcja

Dodaj komentarz

  • O nas

    kuriermiastecki.pl jest rozszerzoną, codziennie aktualizowaną, wersją miesięcznika „Kurier Miastecki Gazeta Pomorza" ukazującego się w gminie Miastko od 2006 roku. Wydawcą portalu oraz gazety jest wydawnictwo AG Media sp. z o.o. - lider bezpłatnej prasy na Pomorzu Środkowym.
  • Kontakt

    Masz ciekawy temat pisz lub dzwoń

    redakcja@kuriermiastecki.pl

    tel. 59 724 01 05