Cieszmy się słońcem

Radzimy, jak bezpiecznie spędzić wakacje.

Opalona skóra to skóra uszkodzona – głoszą dermatolodzy. Jednak słońce może być naszym sprzymierzeńcem. Na skutek promieniowania ultrafioletowego powstaje w organizmie witamina D – podstawowy budulec kości. Ponadto słońce poprawia przemianę materii, odpręża i działa korzystnie na układ nerwowy. Jednak korzystać z jego walorów trzeba z głową. Podstawowymi akcesoriami każdego plażowicza powinien być krem z filtrem, okulary przeciwsłoneczne i nakrycie głowy. Promieniowanie słoneczne może wywoływać między innymi fotostarzenie i rumień skóry. Dlatego też przed wyjściem na plażę warto wstąpić do apteki. Dobry farmaceuta poradzi nam, jakie preparaty wybrać przed opalaniem oraz co należy zrobić, gdy z nim przesadzimy. Dobór kremów do opalania zależy przede wszystkim od karnacji naszej skóry. Czym cera jaśniejsza tym powinniśmy wybierać kremy z mocniejszym filtrem UV. Obecnie najmocniejsze na rynku kremy zawierają filtry 50 i są w stanie ochronić nawet najbardziej wrażliwą osobę. Jeśli nie stosujemy kremów do opalania i już dojdzie do poparzeń to pomocne będą kremy z alantoiną i pantenolem oraz witaminą E.

Szkodliwe promienie

Szkodliwe jest zarówno promieniowania UV A, jak i UV B. Pierwsze z nich jest przenikliwe i niszczy warstwę podskórną, drugie odpowiada za opaleniznę. Wybierając krem należy się upewnić, że zawiera on filtr na oba rodzaje promieniowania.

Ochrony wymagają także oczy. Promieniowanie słoneczne może poważnie uszkodzić ich rogówkę Korzystajmy z dobrych okularów przeciwsłonecznych. Wskazane są wszelkie czapki z daszkiem czy kapelusze.

Największa inwazyjność promieni słoneczność występuje w godzinach od 11 do 15. W tym czasie nie powinniśmy narażać się na działania promieniowania.

A jednak boli

Teoria to jedno, praktyka drugie. Wyróżniamy trzy rodzaje oparzeń słonecznych: I-ego stopnia, gdy skóra jest zaczerwieniona, a po kilku dniach schodzi płatami, IIego stopnia, gdy pojawiają się bolesne bąble oraz III-ego stopnia, gdy zniszczeniu ulegają wszystkie warstwy skóry, a także nerwy i tkanka podskórna. Spalona skóra odchodzi od ciała. Powstają blizny. Ten rodzaj oparzenia może zagrażać życiu. Oparzenia drugiego i trzeciego stopnia wymagają interwencji lekarza. A co my możemy zrobić jeśli poczujemy nieprzyjemne pieczenie? Po pierwsze trzeba jak najszybciej zejść ze słońca. Następnie zastosować piankę bądź krem zawierające bepantenol, bądź alantoinę. To są pierwsze działania, które pozwalają ściągnąć z oparzonych miejsc gorączkę. Należy pamiętać, by nie przesadzić z kąpielami słonecznymi. Mogą one powodować nie tylko poparzenia, ale również przebarwienia na skórze, zmiany barwnikowe, na przykład piegi. Długiego przebywania na słońcu powinny unikać osoby starsze, mające problemy ze skórą, czy cierpiące na przykład na łuszczycę. Gdy Przesadzimy z opalaniem lepiej wybrać się do dermatologa.

Oprócz metod farmakologicznych istnieją babcine sposoby na przyniesieni sobie ulgi. Najpopularniejszym środkiem na oparzenia jest okład z zimnej maślanki. Takie samo działanie ma kefir czy rozbite kurze białko. Odradza się chłodnych kąpieli, które mogą doprowadzić do szoku termicznego.

Uwaga na wodę

Kąpmy się w miejscach strzeżonych przez ratowników. Na kąpieliskach niestrzeżonych czyha wiele niebezpieczeństw. Obszar wodny nie jest zbadany, nie jest oczyszczony i nie wiadomo co się w nim znajduje.

Jeśli mimo to zdecydujemy się na kąpiel, to sprawdźmy dno. Do wody wchodzimy w kilka osób i trzymamy się za ręce. Nie powinniśmy za bardzo oddalać się od brzegu.

Przebywając na plaży należy zwracać uwagę na kolor wywieszanej flagi. Czarna barwa oznacza bezwzględny zakaz kąpieli. W akwenie morskim powstaje wiele zawirowań. Szczególnie niebezpieczne jest przebywanie w pobliżu falochronów. Są tam doły oraz prądy wsteczne. Najczęstszą przyczyną utonięć jest przecenianie własnych możliwości i nadmierna brawura.

Fot. Fotolia

O Redakcja

Dodaj komentarz

  • O nas

    kuriermiastecki.pl jest rozszerzoną, codziennie aktualizowaną, wersją miesięcznika „Kurier Miastecki Gazeta Pomorza" ukazującego się w gminie Miastko od 2006 roku. Wydawcą portalu oraz gazety jest wydawnictwo AG Media sp. z o.o. - lider bezpłatnej prasy na Pomorzu Środkowym.
  • Kontakt

    Masz ciekawy temat pisz lub dzwoń

    redakcja@kuriermiastecki.pl

    tel. 59 724 01 05