Brakuje krwi w regionie słupskim

Sytuacja krwiodawstwa w regionie słupskim jest o wiele gorsza niż każdego roku o tej porze. Potrzebna jest krew praktycznie wszystkich grup.

Najgorsza sytuacja jest w zapasach krwi grup 0, Ab i B. Słupska stacja krwiodawstwa określa ich poziom jako krytyczny.

Do komunikatów, że brakuje krwi w stacjach krwiodawstwa zdążyliśmy się już przyzwyczaić. O braku tego życiodajnego płynu Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Słupsku informuje co roku przed wakacjami. Ze statystyk wynika, że w latem krew jest najbardziej potrzebna szpitalom (m.in. dlatego, że w wakacje jest najwięcej ludzi ulega wypadkom i wówczas krew potrzebna jest w operacjach ratujących im zdrowie i życie), a z drugiej strony dawcy mniej chętnie oddają krew (m.in. dlatego, że wyjeżdżają na wczasy, a uczniowie szkół ponadgimnazjalnych mają wakacje).

Każdego roku sytuacja z zapasami krwi wraca do normy jesienią, gdy ludzie kończą wakacje i wracają do swoich codziennych zajęć. Wówczas dawcy przypominają sobie o tym, aby znów regularnie oddawać krew. Tak było zawsze, ale nie w tym roku. – Jesteśmy zdumieni, bo nasze obecne zapasy krwi są na poziomie czerwca i lipca, a liczba krwiodawców w październiku była taka sama jak latem – mówi Marzena Harnaszkiewicz- Więckowska z RCKiK w Słupsku. – Nawet uczniów ze szkół przychodzi do nas mniej. Nie wiemy dlaczego tak się dzieje, bo nie wydarzyło się nic, co mogłoby wpłynąć na mniejsze zainteresowanie dawców.

Od kilku lat, aby dotrzeć do większej grupy ludzi, którzy mogliby oddać krew pracownicy słupskiej stacji organizują wyjazdowe akcje poboru krwi. Nowoczesny krwiobus, w którzy przyjmowani są krwiodawcy jeździ do różnych miejscowości byłego województwa słupskiego. – Teraz nawet podczas wyjazdów mamy mniej krwiodawców niż jeszcze wiosną – tłumaczy Harnaszkiewicz- Więckowska.

W słupskim RCKiK najbardziej brakuje grup 0 RH +, B RH+, AB RH+ – ich poziom określony jest jako stan zagrożenia. Zapas krwi pozostałych grup określany jest jako średnia – co oznacza, że też jest jej niewystarczająca ilość.

Miastczanie krew mogą oddawać podczas akcji wyjazdowych, gdy do Miastka przyjeżdża krwiobus. Zwykle parkuje on przy sklepie „Mrówka” przy ul. Kazimierza Wielkiego. Nie jest jednak znana data najbliższej wizyty.

O Redakcja

Jedna odpowiedź do “Brakuje krwi w regionie słupskim

 1. Były krwiodawca

  Niech otworzą stały punkt poboru krwi w Miastku to wzrośnie liczba dawców krwi !!!

Dodaj komentarz

 • O nas

  kuriermiastecki.pl jest rozszerzoną, codziennie aktualizowaną, wersją miesięcznika „Kurier Miastecki Gazeta Pomorza" ukazującego się w gminie Miastko od 2006 roku. Wydawcą portalu oraz gazety jest wydawnictwo AG Media sp. z o.o. - lider bezpłatnej prasy na Pomorzu Środkowym.
 • Kontakt

  Masz ciekawy temat pisz lub dzwoń

  redakcja@kuriermiastecki.pl

  tel. 59 724 01 05