Łatwiej można kontrolować stan punktów karnych.

 

Punkty karne można już sprawdzać przez internet. Do tej pory, by uzyskać informacje o stanie swojego konta, kierowca osobiście musiał odwiedzić komisariat policji. Teraz informacje te uzyska bez wychodzenia z domu. Jest tylko jeden warunek trzeba mieć tzw. profil zaufany, ale on może przydać się także do załatwiania spraw urzędowych.

Utrudnienie, w postaci obowiązku korzystania przy logowaniu do systemu internetowego z profilu zaufanego wprowadzono, bo w sposób nie budzący wątpliwości pozwala on potwierdzić tożsamość. Chodzi o to, żeby nikt nie mógł podszyć się pod nikogo, bo system umożliwia tylko sprawdzenie stanu posiadania wyłącznie własnych punktów karnych. Nie można dowiedzieć się, ile punktów ma ktoś inny.

Korzystanie z systemu jest bardzo proste. Wystarczy wejść na stronę www.obywatel.gov.pl. Należy kliknąć na napis „Sprawdź swoje punkty karne”. System przeniesie nas na stronę profilu zaufanego. Tam trzeba zalogować się na swoje konto. Po zalogowaniu system przeniesie nas z powrotem do serwisu obywatel.gov.pl. Informacja o punktach karnych wyświetli się od razu. Jest tam też umieszczona data popełnienia wykroczenia, informacja o pojeździe, miejsce popełnienia wykroczenia, dane kierowcy oraz informację o liczbie tzw. punktów tymczasowych, czyli takich które nie zostały jeszcze zatwierdzone, bo kierowca odmówił przyjęcia mandatu i sprawa trafiła do sądu. Można ją pobrać w formacie pdf i wydrukować. Taki wydruk ma jednak charakter wyłącznie informacyjny— nie jest to dokument urzędowy. Oznacza to, że sąd albo urząd może nie uznać takiego dokumentu.

Jeśli potrzebujemy urzędowego zaświadczenia o punktach karnych, dostaniemy je, jak dotychczas, w komisariacie policji. Za takie zaświadczenie trzeba jedank zapłacić 17 zł, które należy uregulować przelewem lub w kasie urzędu miasta lub gminy, na terenie której leży komisariat. Ustną informację o ilości punktów karnych nadal otrzymamy bezpłatnie.

Baza danych jest aktualizowana raz dziennie, więc na bieżąco można sprawdzać stan swoich punktów. Próbując sprawdzać punkty w internecie należy upewnić się, iż korzystamy z urzędowej strony, w sieci pojawiły się bowiem serwisy, które pod pozorem sprawdzenia stanu punktów, kierują użytkowników do serwisów subskrypcyjnych sms, korzystanie z których może kosztować nawet kilkadziesiąt złotych miesięcznie.

Możliwość sprawdzania punktów karnych, to pierwszy etap rozwoju działającego od 2015 r. serwisu. Jeszcze w 2018 r. powinny zostać uruchomione nowe funkcjonalności m.in. możliwość sprawdzenia online szczegółowych informacji o pojazdach, zdobycia informacji o uprawnieniach do kierowania pojazdami różnych kategorii. A w przyszłości planowane jest uruchomienie programu umożliwiającego sprawdzenia online, ilu wychowanków danego instruktora lub absolwentów szkoły jazdy pozytywnie zdaje egzamin, a także możliwości powiadamiania – mailem lub SMS – o terminach badań technicznych pojazdu, konieczności przedłużenia polisy OC, badaniach lekarskich dla kierowców itp.

O Redakcja

Dodaj komentarz

  • O nas

    kuriermiastecki.pl jest rozszerzoną, codziennie aktualizowaną, wersją miesięcznika „Kurier Miastecki Gazeta Pomorza" ukazującego się w gminie Miastko od 2006 roku. Wydawcą portalu oraz gazety jest wydawnictwo AG Media sp. z o.o. - lider bezpłatnej prasy na Pomorzu Środkowym.
  • Kontakt

    Masz ciekawy temat pisz lub dzwoń

    redakcja@kuriermiastecki.pl

    tel. 59 724 01 05